Tydzień 37
Pędzisz Ty, Pędze ja

Transkrypcja

Kiedy ostatnio zatrzymałeś się i sprawdziłeś, co zostało za Tobą? Czy jest to piękny obraz, czy raczej zgliszcza? 

W lutym tego roku wróciłem do firmy, która była kiedyś klientem mojego pierwszego pracodawcy. Zobaczyłem, co po sobie zostawiłem, kończąc współpracę i zostawiając to na kilka lat. 

O dziwo jak na Juniora wyszło nie najgorzej. Oczywiście teraz mając większe doświadczenie, zrobiłbym wiele rzeczy inaczej oraz skupił na czymś innym, ale….

Zawsze tworząc rozwiązanie, bierzesz pod uwagę obecne realia, potrzeby klienta i swoje możliwości. Nigdy nie robisz czegoś specjalnie źle, czy wbrew zasadom. Tworzysz, najlepiej jak umiesz i optymalnie względem możliwości środowiska.

Do czego tak naprawdę zmierzam? Bardzo łatwo przychodzi krytykować pracę innych osób. W naszej branży tez nie jest to obce. Sam wielokrotnie narzekałem na stan świata, który zastałem w projekcie. Raczej tak nie powinniśmy robić.

W branży medycznej jest piękna zasada, gdzie jeden lekarz nie krytykuje efektów działań poprzedniego. Wynika to z przekonania, że poprzedni specjalista robił wszystko, co było w zasięgu jego wiedzy i możliwości, aby poprawić stan zdrowia pacjenta.

Dlatego też namawiam Cię, do stosowania tej samej zasady w branży Analizy Biznesowej. Zgodzę się, że często jest to bardzo trudne. Szczególnie gdy widzisz negatywne skutki tych działań. Jednak wyrobienie w sobie tej cechy sprawi, że będziesz postrzegany jako profesjonalista i cała nasza branża na takim podejściu również jedynie zyska.

Jeżeli chcesz posłuchać o tym temacie więcej, to Marek Zasłona na Request 2021 przeprowadził 40-minutowy wykład o Etyce w pracy analityka. Bardzo polecam Ci to video, ponieważ mi otworzyło oczy i wdałem się z Markiem w rozmowę po wykładzie, która była bardzo ciekawa.

Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Aby pobrać materiały

Dołącz do Newslettera

Co tam znajdziesz?

– Instrukcje Enterprise Architect

– Szablony dokumentacji

– Zadania z Enterprise Architect

– Przykładowe repozytoria