Lista blogów o analizie i nie tylko

Szukasz wiedzy? Szukasz wskazówek i praktycznych przykładów? Koniecznie poznaj listę polskich blogów, które śledzę.

Spis treści

Cześć!

Każdy z nas szuka wiedzy. Taka nasza natura i nie ma co z nią walczyć. Swoje poszukiwania, część z nas zaczyna w internecie od blogów, podcastów, webinarów, konferencji itd. Dzisiejszy wpis zawiera listę blogów, z których korzystam lub korzystałem w celu zdobycia wiedzy oraz umiejętności. Dzięki wielu z nim zacząłem swoją przygodę ze światem analizy. Zapraszam do poznania tych blogów i podzieleniem się swoją listą blogów w komentarzu.

Lista blogów

W ramach każdego z blogów jest krótki opis, co możesz w nim znaleźć, informacja o autorze oraz link do mojego ulubionego artykułu lub takiego, do którego często wracam. Kolejność blogów jest alfabetyczna (0->Ź).

4ba.pl

https://4ba.pl/

Blog prowadzony przez Radka Grębskiego. Znajdziemy tutaj tematy z zakresu analizy biznesowej, certyfikacji, technik, narzędzi, dobrych praktyk w głównej mierze w odniesieniu do projektów IT. Radek jest również członkiem IIBA (International Institute of Business Analysis), więc znajdziesz u niego sporo wiedzy z dziedziny certyfikacji i samego BABOK.
Mój ulubiony artykuł: Nadmiarowa lub niedoprecyzowana specyfikacja

analizait.pl

Blog Analiza IT

http://analizait.pl/

Blog prowadzony przez Hanię Wesołowską, która bardzo aktywnie działa w branży i stworzyła kilka kursów online. Znajdziesz tu dużo artykułów na temat analizy biznesowej, analizy strategicznej oraz nieco o psychologii w biznesie.
Mój ulubiony artykuł: Myślenie systemowe – recepta na strzały znienacka

analizawymagan.pl

Blog Analiza Wymagań

https://analizawymagan.pl/

Blog prowadzony przez Monikę Perendyk. Znajdziesz tutaj artykuły z zakresu analizy biznesowej, inżynierii wymagań, dobrych praktyk, certyfikacji oraz podstaw analizy. Często trafiają się informację o ciekawych wydarzeniach ze świata analizy (m.in. kiwab i boomba), więc warto śledzić ten blog, zwłaszcza patrząc na dużą działalność Moniki i SIW (Stowarzyszenie inżynierii wymagań). Monika prowadzi również wysokiej jakości szkolenia i wykłada na studiach podyplomowych z zakresu inżynierii wymagań, więc warto rzucić okiem na jej ofertę.
Mój ulubiony artykuł:Wymaganie biznesowe a reguła biznesowa

EA blog PL

Blog o Enterprise Architect

https://eablogpl.blogspot.com/

Blog prowadzony przez Piotra Trętowski. Blog niestety już nieaktualizowany oraz nierozwijany. Ostatni wpis został opublikowany w sierpniu 2015 r. Warto go jednak znać, ponieważ jest w nim opis najważniejszych funkcjonalności Enterprise Architect oraz dobrych praktyk, które musisz znać, jeżeli używasz tego narzędzia. Wielu specjalistów EA, których znam, nauczyło się korzystać z tego narzędzia właśnie dzięki tym artykułom (w tym ja).
Mój ulubiony artykuł: Bo ten projekt jest specyficzny…

Mariusz Chrapko

Blog Mariusza Chrapko o zarządzaniu

http://mariuszchrapko.com/

Blog prowadzony przez tytułowego Mariusza Chrapko. Znajdziesz tutaj dużo przydatnych artykułów z dziedziny zarządzania, budowania zespołu, metodyki Agile, nieco filozoficznych artykułów i oczywiście moje ulubione “Na Sofie”! (https://na-sofie.com/).
Mój ulubiony artykuł: Agile w zarządzaniu projektami – jakie podejście wybrać?

Michał Baryzel

Blog Michała Bartyzela

https://www.michalbartyzel.pl/blog/

Blog prowadzony przez tytułowego Michała Bartyzela. Autor kładzie duży nacisk na artykuły, z które mogą być pomocne podczas współpracy z zespołem developerskim oraz przy pracy z klientem. Michał ze względu na to, że wywodzi się ze świata programistów, wiele artykułów kieruje również do nich, więc jeżeli jesteś developerem, na pewno znajdziesz tu coś dla siebie.
Mój ulubiony artykuł:Pierwszy analityk

IT-Consulting

Blog prowadzony przez Jarosława Zielińskiego. Pan Jarosław od wielu lat działa w branży, więc z jego artykułów można wynieść sporo ciekawych informacji i praktyk. Blog jest kierowany zarówno dla osób początkujących, jak i dla zaawansowanych. Osobiście często sobie odświeżam , niektóre artykuły zwłaszcza te z zakresu narzędzi takich jak BPMN czy UML.
Mój ulubiony artykuł: Mit o notacji BPMN i modelach procesów

Product Vision

Blog prowadzony przez wielu autorów, takich jak np. Tomasz Tomaszewski, Paweł Bogdan czy Przemek Szustak. Znajdziesz tutaj artykuły związane z budową produktów, technik pracy z klientem, zarządzania czy UX. Podsumowując, jest tu szeroka mieszanka artykuł związanych z umiejętnością budowania produktów.
Mój ulubiony artykuł:Jak przeprowadzić warsztat User Story Mapping – 5 cennych wskazówek

Wolski.pro

Blog prowadzony przez Michała Wolskiego. Znajdziesz tam ogrom darmowej wiedzy z zakresu analizy wymagań, architektury korporacyjnej, projektowaniu systemów, dobrych praktyk, notacji (UML, BPMN, Archimate) oraz narzędzi (np. Enterprise Architect). Na blogu jest bardzo dużo artykułów, ponieważ blog jest prowadzony od wielu lat. Dla wielu stał się on przystanią dobrych praktyk. Pan Michał często organizuje interesujące webinary ze znakomitymi gośćmi, więc polecam śledzić jego newsletter!
Mój ulubiony artykuł: MVP, czyli o zwinnym podejściu do zakresu przedsięwzięcia

analizowac.pl

Blog prowadzony przez Szymona. Sporo ciekawych artykułów i mocna pigułka wiedzy. Sam korzystam od czasu do czasu z tych pigułek, ponieważ pozwalają przypomnieć mi, że mam więcej narzędzi analitycznych niż te, których używam regularnie.

Szymon posiada też parę kursów dla analityków, jednak nigdy z nich nie korzystałem. Jeśli korzystasz, to podziel się opinią w komentarzu.

Mój ulubiony artykuł: Odkrywaj potrzeby, a nie wymagania.

Podsumowanie

Jak widać, jest wiele blogów, które warto obserwować. Wiele blogów z listy istnieje od lat, inne zaś powstały stosunkowo niedawno co pokazuję, chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, w naszym środowisku. To dobrze. Im więcej dobrej wiedzy w sieci, tym lepiej dla każdego z nas.

Jest to lista blogów, które sam śledzę. Z pewnością nadal są inne, które warto odkryć. Jaki jeszcze blog powinien trafić na listę? Jakie są twoje ulubione blogi? Podziel się tym w komentarzu pod artykułem.

Aby pobrać materiały

Dołącz do Newslettera

Co tam znajdziesz?

– Instrukcje Enterprise Architect

– Szablony dokumentacji

– Zadania z Enterprise Architect

– Przykładowe repozytoria