Studia podyplomowe z analizy, kiedy warto?

Spis treści

Cześć!

Zbliża się październik, a to miesiąc rozpoczęcia studiów podyplomowych, więc wrzesień jest ostatnim gwizdkiem, aby dołączyć do rekrutacji. Stąd na mojej skrzynce pojawiają się pytania od różnych osób:

  1. Czy warto iść na studia podyplomowe z analizy biznesowej?
  2. Którą uczelnie wybrać?
  3. Czym się kierować wybierając kierunek?
  4. Czy studia dają jakąś przewagę podczas rekrutacji?
  5. Czy jako totalnie zielona osoba dam sobie na nich radę?
  6. Czy takie studia są ciężkie do ukończenia?
  7. Czy jeżeli już pracuje jako analityk, to warto mi iść na studia podyplomowe?

Gdy wybierałem swoje studia podyplomowe, miałem podobne pytania i nie na wszystkie znalazłem satysfakcjonujące mnie odpowiedzi. Mimo to miałem pewne kryteria, dzięki którym dokonałem wyboru i trafiło wtedy na kierunek “Inżynieria procesów biznesowych i Business Intelligence”, który był realizowany na Politechnice Warszawskiej (obecnie są to 2 oddzielne kierunki i również zmienił się realizowany zakres, ja studia ukończyłem w 2019 roku i wiem, że sporo się zmieniło od tego czasu, więc nie kieruj się moim wyborem).

Dla kogo polecam studia z analizy biznesowej?

Zacznę od chyba najliczniejszej grupy osób, która zadaje mi pytania. Jeżeli jesteś początkujący w analizie biznesowej (mniej niż rok doświadczenia lub wcale) i masz bardzo ogólny zarys o analizie biznesowej, inżynierii wymagań, procesach biznesowych czy zarządzania danymi to studia podyplomowe są bardzo ciekawą opcją dla Ciebie.

Na dużej części kierunków oferowanych na naszych polskich uczelniach dowiesz się sporo podstawowych informacji na każdy z tematów powiązanych z analizą i nauczysz się dobrych podstaw, które pozwolą Ci realizować projekty jako wsparcie zespołu i z pewnością będzie to też pewna przewaga z CV jeśli ukończysz taki kierunek.

Studia poza tym, że dadzą Ci dobrej jakości podstawy, to też przećwiczysz część umiejętności w bezpiecznym środowisku (gdzie nagle nie zepsujesz relacji z klientem, czy wydłużysz projekt o dodatkowy rok w wypadku błędu na początku analizy). Plusem jest również to, że prowadzący są naprawdę wyrozumiali na studiach podyplomowych (w większości) i jeśli jesteś totalnie zielony, lecz pracowity to dadzą Ci odpowiednie materiały, aby nadrobić wymaganą na zajęcia wiedzę.

Pewną grupą osób, które też mogą skorzystać na studiach podyplomowych, są CI, którzy już jakiś czas pracują z wymaganiami i procesami (nawet wiele lat), ale nie mieli okazji usystematyzować swojej wiedzy ani zrobić certyfikatów związanych z analizą. Takie studia mogą być dobrym KOPEM do rozwoju, jeśli się odpowiednio z nich skorzystasz!

To nie dla Ciebie!

No i teraz chce przejść do tej grupy osób, która nie powinna wybrać studiów podyplomowych. Mianowicie chodzi mi o osoby, które mają już pewne nieco większe doświadczenie projektowe, certyfikaty i są mocno zaangażowani w społeczność analizy biznesowej.

Na studiach zapewne będzie dla Ciebie wiedza zbyt ogólna, aby mogła być mocno rozwojowa. Wcale nie zaskoczyłby mnie fakt, jeśli wpadłbyś w wir dyskusji z prowadzącymi na jakieś konkretne tematy (aby jakoś skorzystać z tych studiów) co niestety rozwali zajęcia mniej doświadczonym osobom z grupy (他們在說什麼 <- tak będzie dla nich wyglądała wasza arcyciekawa dyskusja).

Osobom dużo bardziej doświadczonym polecić mogę dedykowane szkolenia czy konferencje, które będą nacelowane na Twoje potrzeby rozwojowe i mogą dać turbo skok rozwojowy jeśli dobrze wybierzesz. Wybierając też odpowiedniego szkoleniowca, masz duże szanse na złapanie dobrego kontaktu z nim, a to ułatwia naukę i wejście w zamkniętą społeczność. Na studiach podyplomowych nie masz tak dużego komfortu w wyborze i każde zajęcia może prowadzić kto inny, a i w trakcie semestru z losowych przyczyn może zmienić się kadra.

Wybierz mądrze

Skoro jesteś już w tym miejscu artykułu, to pewnie chcesz wiedzieć jakie studia polecam wybrać. Niestety nie podpowiem konkretnego kierunku, ponieważ to byłaby reklama uczelni (a nie sympatyzuje z żadną z nich 🙂 ). Wolę podać Ci pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć, aby wybrać dobry kierunek.

Czy mam czas na studia podyplomowe?

To wbrew pozorom nie jest oczywiste pytanie, jednak odpowiedź jest ważna. Studia podyplomowe to najczęściej 2 zjazdy na całe weekend w miesiącu przez najbliższe 9 miesięcy. To naprawdę dużo czasu, gdzie przeważnie spędza się go od 9 do 15-17 na uczelni. Jeżeli jeszcze okaże się, że będziesz musiał dojeżdżać do innego miasta, to inwestycja czasowa coraz bardziej się zwiększa.

Warto podjąć decyzje czy ma się na to czas i chce się poznawać temat przez kolejnych parę miesięcy. Nie zawsze mamy ten komfort, a okazuje się to już niestety podczas studiów.

Czy dysponuje odpowiednim budżetem?

Studia kosztują różnie zależnie od uczelni i wykładowców prowadzących. Koszty wahają się w okolicach 9 tysięcy złotych (a nawet znalazłem ofertę za 15 000 zł…). Także może być to spory koszt dla budżetu domowego, a wiedzę można zdobyć większym nakładem pracy i czasu, a jednak taniej :).

Czy studia mają być maksymalnie ogólne, czy potrzebuje specjalizacji?

To pytanie tak naprawdę odnosi się do Twojego doświadczenia i specjalizacji, którą posiadasz. Jeśli jesteś początkujący, polecam Ci wybrać bardzo ogólne kierunki, gdzie będziesz miał szeroki zakres przerabianego materiału i poznasz jak najwięcej zagadnień związanych z analizą i tematami pokrewnymi.

W wypadku gdy jesteś nieco bardziej doświadczony i wiesz, że potrzebujesz więcej dowiedzieć się z zakresu analizy procesów biznesowych i ich optymalizacji wybierz specjalistyczny kierunek (no, chyba że chcesz poznać po prostu inne elementy analizy biznesowej w sposób “zajawkowy”).

Czy studia są prowadzone przez praktyków?

Osobiście nie lubię bujania w obłokach i kocham konkrety. Polecam Ci dlatego uczyć się od osób, które realizują projekty i nie osiedli w teorii. Jeżeli uczelnia nie podaje danych wykładowców, warto napisać do dziekanatu, zapewne taką listę udostępnią. Przy ostatnim wyborze kierunku studiów podyplomowych (nie z analizy biznesowej) prześwietliłem wszystkich na LinkedIN i było to powodem wyboru kierunku. Nie pasowały mi tylko 2 osoby, ale tylko na jednej się zawiodłem w trakcie studiów. Reszta przekazała ogrom praktycznej wiedzy i wykorzystywanej teorii. Także, zanim podejmiesz decyzję, prześwietl, kto będzie Cię uczył.

Która to edycja kierunku?

Wiadomo, że czym więcej edycji przeprowadzonych, tym materiał bardziej wygrzany i ekipa prowadząca bardziej zgrana. Wybierając kiedyś studia, nie zwracałem na to dużej uwagi, jednak po ostatnim ukończonym kierunku wiem jakie to ważne. Uczelnie zawsze podają, która to edycja kierunku, więc wystarczy wczytać się w opis.

Z edycją kierunku, powiązane są też opinie osób, które ukończyły poprzednie edycje. Jeśli poszukasz w social mediach, to wiele osób chwali się ukończeniem kierunku i można do nich napisać. Warto znać opinię poprzednich uczestników, ponieważ może być świetnie rozpisany zakres studiów, a słabo zrealizowany i tego dowiesz się tylko, gdy wielu uczestników będzie na to narzekać.

Czy chce nauczyć się korzystać z rynkowych narzędzi?

Narzędzi można nauczyć się zawsze i wszędzie i małym kosztem. Takie motto mam od długiego czasu, ale to dlatego, że znam pewne narzędzia, a są one do siebie z grubsza podobne. Stąd też polecam wziąć pod uwagę czy na studiach poznasz jakieś narzędzia, które są wykorzystywane w firmach (jeśli ich nie znasz, zerknij na oferty pracy). Z grubsza to JIRA, Confluence, Enterprise Architect, Communda modeler itd. Wartościowe będzie, to gdy wykładowca pokaże podstawy korzystania z nich i będziesz mógł sam się nimi pobawić po zajęciach.

Notacje

Znajomość notacji takich jak UML, czy BPMN to obecnie standard i nie ma analityka, który nie umiałby ich czytać oraz tworzyć modeli z ich użyciem. Warto jednak wybrać kierunek, gdzie osoba ucząca tego elementu jest dobrze oceniana na rynku.

Dobrze, jeśli na studiach są poruszane także inne notacje i techniki, które pomagają w prowadzonych projektach. BPMN i UML to popularne podstawy, ale znam osoby wykorzystujące w minimalnym stopniu te notacje i korzystające z sukcesami z innych metod, więc warto przynajmniej ogólnie je poznać i samodzielnie (lub na dedykowanym szkoleniu) douczyć się ich szczegółowo.

Czy chce poznać analizę danych?

W ofertach nie zdarza się często, aby analityk biznesowy musiał bardzo dobrze znać na analizie danych, aczkolwiek zdarza się to i jest to ciekawy element branży.

Jednym z elementów moich studiów była analiza danych, na którą myślę, że spokojnie poświęcone zostało 1/4 czasu studiów. Oczywiście wiedza nigdy nie jest zbyteczna, ale warto zadać sobie pytanie, czy tego potrzebuje tego teraz, czy lepiej po prostu samodzielnie poznać dobrze SQL z internetowego kursu i wybrać studia bardziej nastawione tematycznie na analizę biznesową.

To dopiero początek

Jeżeli zdecydujesz się na studia i je później ukończysz, to pamiętaj, że to dopiero początek. Prawdziwej analizy uczymy się w boju, wykorzystując zdobytą wiedzę w projektach, które często odbiegają od teorii i trzeba wykazywać się wiedzą z innych obszarów niż analiza biznesowo systemowa oraz sporą dawką kreatywności.

Mam nadzieję, że tym artykułem nie namąciłem Ci w głowie, a nieco pomogłem podjąć odpowiednią decyzję. Jeśli masz pytania, zadaj je pod postem lub napisz do mnie.

Aby pobrać materiały

Dołącz do Newslettera

Co tam znajdziesz?

– Instrukcje Enterprise Architect

– Szablony dokumentacji

– Zadania z Enterprise Architect

– Przykładowe repozytoria