Odkryj swoje talenty. Moje wyniki i analiza.

Chcesz siebie poznać lepiej? Ja tak i dlatego wykonałem test Talentów Gallupa. Jeżeli chcesz zobaczyć jakie dało to wyniki i nieco mnie poznać zapraszam do przeczytania artykułu.

Spis treści

Cześć!

Zapewne słyszałeś o koncepcji Talentów według Gallupa. Odkąd dowiedziałem się o koncepcji testu CliftonStrengths instytutu Gallupa zastanawiałem się, czy znajomość talentów ma, jakikolwiek sens. W 2021 roku w związku z promocyjną ceną wykonałem test, żeby sprawdzić wpływ wyniku testu na samym sobie.

Wynik wykonanego testu mnie mocno zaskoczył. W momencie czytania o koncepcji testu i samych talentach zakładałem, że wynik okaże się inny. Być może sam postrzegałem siebie w zupełnie inny sposób niż dzisiaj. Przed wykonaniem testu szukałem u siebie talentów związanych z analizą, strategią, zaaranżowaniem, byciem aktywatorem czy wizjonerem, czyli głównie z moją pracą. Nie spodziewałem się, że mam inne cechy, które są mocniej dominujące niż wymienione.

Jeżeli nie wiesz, czym są talenty według Gallupa lub chcesz wykonać test, zapraszam na blog Dominika Juszczyk i wpisów Talenty i mocne strony oraz Jak zrobić test StrengthsFinder po polsku. Tam wszystko zostało bardzo dokładnie opisane przez specjalistę na ten temat.

Wynik testu Gallupa

Obrazek poniżej obrazuje wynik wykonanego testu. Widać na nim moje mocno rozwinięte cechy, a gdzie te mniej. Po otrzymaniu wyniku i przeczytaniu opisu talentów powiedziałem:

“TO CHYBA JAKAŚ POMYŁKA I COŚ POSZŁO NIE TAK!”.

Wynik testu Gallupa
Wynik testu Gallupa

Wiele dni zajęło poznanie opisu moich talentów dokładniej i ludzi, którzy je posiadają. Rzecz jasna było też kilka rozmów ze znajomymi i okazało się, że faktycznie ten wynik może mieć sens. Z perspektywy dość długiego czasu od otrzymania wyniku moich talentów według Gallupa, mogę szczerze powiedzieć, że poznanie moich cech pozwoliło mi w końcu je wykorzystać w życiu, pasjach i pracy.

PS: Bardzo polecam podcast Dominika o talentach Gallupa o nazwie “Z pasją o mocnych stronach”. Są w nim wywiady z różnymi osobami, które posiadają określone talenty i przy okazji można poznać bardzo ciekawe historie.

Moja analiza talentów

W tych podrozdziałach jest opis części moich talentów w wersji polskiej (w szarym tle) oraz mój komentarz. Podzieliłem je na 10 mocniej rozwiniętych oraz 5 najmniej rozwiniętych. Mój komentarz pokazuje dużo mnie, więc jeżeli chcesz mnie nieco lepiej poznać, przeczytaj również komentarz.

Ten rozdział przeczytaj tylko jeśli Cię interesuje, w innym wypadku możesz spokojnie przeskoczyć dalej.

10 pierwszych talentów

1. Bliskość (Relator)

Osobom, których wyróżnia cecha Bliskości, sprawiają radość bliskie relacje w innymi. Czerpią głęboką satysfakcję pracując z przyjaciółmi nad osiągnięciem jakiegoś celu.

Talent Bliskości na pierwszym miejscu jest największym zaskoczeniem dla mnie. Ponieważ to ostatni talent, który sądziłem że posiadam mocno rozwinięty. Przy czym po wielu rozmowach z przyjaciółmi czy współpracownikami okazało się to dla nich oczywiste (widać jak sam siebie znałem….). Uwidacznia on się również w moich relacjach rodzinnych, które stanowią ważną cześć mnie.

Jaka jest słaba strona tej cechy? Zdecydowanie zbyt łatwo zacząć wykorzystywać to, że jestem dobrym przyjacielem czy szefem. Z racji tego życie mnie dość brutalnie nauczyło jak sobie radzić ze słabością tej cechy.

2. Uczenie się (Learner)

Osoby, które wyróżnia cecha Uczenia Się, mają silne pragnienie nauki i ciągłego doskonalenia siebie. Bardziej ekscytuje je sam proces uczenia się, niż jego rezultaty.

Kto mnie zna ,trochę bliżej wie, że jestem człowiekiem z nosem w książce lub telefonie. Co chwila coś czytam, czegoś nowego się uczę, potrafię wiele rzeczy zrobić czy naprawić. Ogólnie uwielbiam się uczyć nowych rzeczy. W grudniu 2021 po otrzymaniu wyniku testu doszedłem do wniosku, że to przetestuje. Zacząłem uczyć się nowych rzeczy, niezwiązanych z pracą i to też idzie całkiem nieźle. Większość z nich jest daleko poza moją strefą komfortu (narty,gra na gitarze, śpiew …).

Jak ten talent ma się do mojego zawodu analityka biznesowego? Wydaje mi się to kluczową moją cechą. Pomaga mi to szybko wejść projekt, ponieważ bardzo szybko uczę się nowej dziedziny biznesowej. Jeżeli ktoś ze mną pracował, to wie, że niesamowicie szybko uczę się nowych narzędzi (przykład Enterprise Architect, Figma itd…). Jeżeli w projekcie pojawia się nowe narzędzie, to przeważnie się tym bardzo jaram!

Niestety dużą wadą jest to, że “nie wykańczam” moich osiągnięć w nauce. Wynikiem tego jest małą ilość certyfikatów, a w sumie sylabusy do nich znam, czytałem i niektóre nawet na wyrywki swego czasu. No cóż….

3. Wiara w Siebie (Self-Assurance)

Osoby, które wyróżnia cecha Wiary w Siebie, są przekonane, że posiadają zdolności kierowania własnym życiem. Mają wewnętrzny kompas, który sprawia, iż są pewne słuszności swoich decyzji.

Rozwój tej umiejętności przypisuje mojemu uwielbieniu gier RPG, w które dużo grałem (i dalej mi się zdarza hihi). Często właśnie w tych grach kierowałem takimi postaciami jak: Niezniszczalny Bezziemny czy Generał Shepard. Jeżeli grałeś w Gothic, to wiesz, że jedna z tych postaci uratowała świat Myrtany. Doświadczenia z gier dały mi dużą pewność siebie i dlatego często chwytam się trudnych zadań. Na szczęście doświadczenie życiowe pokazało mi, że życie to nie gra video i nasz świat jest bardziej złożony. Mimo jednak często trudnych doświadczeń związanych z tą cechą nie przestaje być pewny siebie. Pozwala mi z uśmiechem na ustach mówić “Zmieniam ten świat w lepsze miejsce”.

Zdecydowanie problemem tej cechy jest to, że biorę za dużo na siebie, co potem się na mnie i moich najbliższych negatywnie odbija.

4. Dowodzenie (Command)

Osoby, które wyróżnia cecha Dowodzenia, są zauważalne i wywierają wpływ na innych. Potrafią przejąć kontrolę nad sytuacją i podejmować decyzje.

Od zawsze chciałem w jakiś sposób dowodzić lub mieć przynajmniej realny wpływ na to, co się dzieje w moim otoczeniu. Przez to w pracy często przejmuję rola lidera zespołu czy biorę odpowiedzialność “na klatę”, aby właśnie mieć wpływ.

Niestety ta cecha ma też bardzo ciemną stronę, która przeszkadza mi w podporządkowaniu się, nad czym mocno obecnie pracuje, poza pracą biorąc udział w różnych inicjatywach, które tego wymagają, aby działać jako “podwładny”.

5. Poważanie (Significance)

Osoby, które wyróżnia cecha Poważania, chcą, aby inni ludzie traktowali je z wielkim szacunkiem. Są niezależne i chcą być rozpoznawane.

Osoby, które ze mną współpracowały wiedzą, że wszędzie mnie pełno i często ktoś mnie zna, zanim ja poznam go. To jest cecha, którą lubię, aczkolwiek przeszkadza mi w budowaniu relacji. Mam na myśli osoby nieco bardziej “w swoim świecie”.

Patrząc na ten talent (i pozostałe) to Poważanie, Rywalizacja (kolejny talent) oraz Wiara w siebie są talentami, które zapewne spowodowały powstanie tego bloga oraz mój udział w paru inicjatywach w mojej okolicy.

6. Rywalizacja (Competition)

Osoby, które wyróżnia cecha Rywalizacji, mierzą swój postęp, porównując go z postępem innych ludzi. Dążą do tego, aby zająć pierwsze miejsce i uwielbiają współzawodnictwo.

Lubisz jeździć na rowerze, wycieczki na łono natury i spokojną jazdę wśród drzew oraz łak? Jeżeli chcesz jechać na rower ze mną, przygotuj się na jakiś mały wyścig co jakiś czas i że będę mierzył jak długa, była trasa, oraz jakie statystyki na niej miałem. Bardzo lubię zdrową rywalizację, która nakręca i pozwala przesuwać granicę naszych możliwości nieco dalej. Jednak gdzie jest obecnie granica….?

A jak się to ma do pracy? Lubię robić rzeczy coraz szybciej, sprawniej i lepiej od innych, co przy dużej chęci do nauki powoduje, że praca dość szybko staje się jedną z moich uzależniających pasji (bez względu na to, co robię). Jak sobie z tym radzę? Po prostu uczę się odpuszczać, co jest bardzo trudne dla mnie.

7. Naprawianie (Restorative)

Osoby, które wyróżnia cecha Naprawiania, dobrze radzą sobie z problemami. Są skuteczne w znajdowaniu odpowiedzi na pytanie o to, co nie działa i jak to naprawić.

Kiedy pracuje z Tatą czy Bratem uwielbiam odnajdować, dlaczego coś nie działa i jak to naprawić. Tak samo było na studiach, gdy robiliśmy projekty, którym potrafiłem poświęcać długie godziny, gdy coś nie działało. Po prostu jarało mnie to, że coś nie działa (czasami bardziej niż to, że coś działa).

Jak to ma się do mojego zawodu? Całkiem nieźle testuję i szukam dziury w całym. Bardzo bawi mnie, gdy mogę coś zoptymalizować lub pokazać, że można nieco inaczej.

Jaki jest największy minus? Zbyt wiele czasu poświęcam na naprawianie i szukanie problemu, zanim coś pożucić i zacząć od początku, albo zwyczajnie zapytać o pomoc.

8. Aktywator (Activator)

Osoby, które wyróżnia cecha Aktywatora, przyczyniają się do realizacji zadań dzięki temu, że potrafią swoje myśli obrócić w czyn. Często są niecierpliwi.

Niecierpliwość to jedna z cech, którą zarzuca mi wiele osób, w pracy, życiu i w ogóle wszędzie. To rzecz, nad którą pracuje i w wielu miejscach udało mi się już być cierpliwym i poczekać na swoją kolej. Jednak, gdy potrzeba człowieka do rzeczy niemożliwej do zrobienia w tym czasie to ja to biorę.

Wiele razy także spotkałem się z opinią, że biorę pomysł i robię go od razu, albo wcale (wtedy tylko często mówię o nim w kółko, ale nic w tej sprawie fizycznie nie robię…).

Dobrym przykładem, może być sytuacja z pewnej firmy. Gdy wszedłem do projektu brakowało odpwiednich kont testowych. Gdy spytałem “czemu ich nie ma?”, ktoś mi powiedział, że”u nas to się kont testowych nie da zrobić, takich jak trzeba i to sobie odpuść”. Zrobienie tego zadania zajęło mi 1-2 dni, była to droga przez mękę. Na szczęście udało się to wystandaryzować i teraz zakładanie kont testowych to parę chwil.

9. Strateg (Strategic)

Osoby, które wyróżnia cecha Stratega, tworzą alternatywne sposoby postępowania i przebiegu wydarzeń. Napotykając jakiekolwiek sytuacje, potrafią szybko dostrzec w nich istotne i znaczące schematy oraz kwestie.

Za pierwszym razem, gdy do przeczytałem, przyszło mi do głowy słowo: “Proces”. Uwielbiam układać rzeczy w powtarzalne procesy oraz standaryzować to, co ma sens standaryzować. Procesy pozwalają tworzyć obejścia trudnych problemów, wyjątkowych sytuacji oraz tworzyć prawdziwą strategię (nie mylić z taktyką). Przy czym proces to trochę za mało, aby można było mówić o strategii.

Jeżeli grasz w szachy, to zapewne wiesz, że są standardy gry: debiuty, zasady gry środkowej i końcowej. Wszystkie te etapy gry zostały opisane w dziesiątkach publikacji stanowiących niemal, że proces do wygrania z laikiem tej gry. Jednak, aby stać się mistrzem, trzeba potrafić “łączyć kropki” i zdobyć doświadczenie. W moim odczuciu ten talent, to właśnie zdolność do łączenia ze sobą “kropek” i uważam, że to niezbędna cecha analityka biznesowego.

Minusem, jaki zauważyłem, jest próba standaryzacji rzeczy, których standaryzacja nie ma najmniejszego sensu. Na szczęście moja przyszła żona dość szybko doprowadza mnie do pionu, jak słyszy moje “problemy”.

10. Analityk (Analytical)

Osoby, które wyróżnia cecha Analityka, poszukują powodów i przyczyn. Mają zdolność brania pod uwagę wszystkich czynników, które mogły mieć wpływ na daną sytuację.

To jedna z cech, którą chyba każdy analityk chce mieć mocno rozwiniętą, bo przynajmniej z nazwy i opisu wygląda idealnie. Potrafimy dostrzec do przyczyny błędu i brać pod uwagę wiele czynników podczas analizy problemu. Wiemy, co jest tak naprawdę nam potrzebne, do podjęcia prawidłowej decyzji i gdy ją w końcu….podejmiemy, to przeważnie okazuję się trafem w dziesiątkę. Wygląda idealnie, prawda?

Jaki jest jej minus? Chyba taki, że analizować problem można “bez końcowa” i po jakimś czasie dojść do wniosku, że każdy problem miał przyczynę w Biblijnym Słowie (Jn 1, 1). Zanim zacznie się korzystać z dobroci tego talentu, należy określić do kiedy coś analizujemy i dokładnie dlaczego. Jako zły przykład, niech posłuży mój sposób robienia zakupów elektroniki. Zanim coś kupię, zawsze zasięgnę opinii wszystkich znajomych, do tego przejrzę opinie na forach i dowiem się wszystkiego o ważnych parametrach i samej firmie, zanim coś kupię…. To często bywa naprawdę męczące dla bliskich, których potrafię męczyć zakupem nowego monitora przez 2-3 miesiące…

5 moich “słabości”

Dla mnie osobiście dość ciekawy rozdział, który mocno uwidacznia rzeczy, nad którymi staram się pracować lub uzupełniać moje słabości osobami, których są to mocne cechy.

29. Zbieranie (Input)

Osoby, które wyróżnia cecha Zbierania, pragną wiedzieć więcej. Często lubią zbierać i archiwizować wszelkiego rodzaju informacje.

Tak zbieranie informacji to ważna cecha analityka, jednak nauczyłem sobie radzić trochę bez niej i dostarczać wiedzę do projektu innymi drogami niż praca własna, dlatego bardzo cenię moich kolegów oraz koleżanki, którzy potrafią dostarczyć mi dużo materiałów do czytania i wskazać co mniej więcej jest tam istotne.

Poznanie, dlaczego tego nie potrafię, dała duże przyśpieszenie w projektach. Osoby, z którymi współpracuję wiedzą, że ja potrzebuje materiału do przeanalizowania, ale ciężko mi czasami go odnaleźć. W pracy pomaga mi też odpowiednia struktura projektu, gdzie w zespole gromadzimy wszelkie “oczywiste” dokumenty w jednym miejscu.

30. Dyscyplina (Discipline)

Osoby, które wyróżnia cecha Dyscypliny, lubią rutynę i struktury. Ich świat najlepiej oddaje porządek, jaki wokół siebie wytwarzają.

“Ich świat najlepiej oddaje porządek, jaki wokół siebie wytwarzają.” – Nawet moje biurko nie może być czyste, gdy pracuję, bo czuję się nieswojo i muszę mieć trochę bałaganu. Moje plany pracy charakteryzuje uporządkowany logiczny nieład, który zawsze ma swój sens. Czasami jednak potrzebuję często paru warstw prezentacji, aby stworzony backlog miał ład i skład dla mojego zespołu. Choć wielu osobom on bardzo odpowiadał (warstwy to np. czas, relacje, struktura, pochodzenie, właściciel itd. itd.).

W wyniku słabo rozwiniętej dyscypliny miałem problemy w szkole z robieniem prac domowych. Obecnie robienie czegoś w konkretnych terminach wymaga ode mnie motywacji zewnętrznych. Czyli coś w stylu: termin oddania pracy dyplomowej (jakimś cudem byłem pierwszy na wydziale…do tej pory w to nie wierzę.), nienaruszalny termin projektu czy umówienie się z kimś mi bliskim. Zawsze też staram się znaleźć kogoś w zespole, kto ma mocno rozwinięta tę cechę, bo tak jest zawsze nieco łatwiej i lepiej dla klientów. Dyscyplina to cecha, którą chciałbym rozwinąć, na szczęście do tej pory udaje mi się znajdować osoby, które jakoś uzupełnią tę lukę.

Obecnie najbardziej na braku tej cechy cierpi blog, w którym jest bardzo dużo wpisów rozpoczętych, ale nigdy nieskończonych, więc jeżeli znasz jakiś sposób, na rozwój dyscypliny proszę o radę :).

31. Integrator (Includer)

Osoby, które wyróżnia cecha Integratora, akceptują innych. Są świadome tego, że istnieją ludzie odrzuceni i podejmują wysiłek, aby ich włączyć do grupy.

W grupie jestem raczej samotnikiem, który ewentualnie trzyma się w małych grupkach. To odzwierciedla się też w tym, że poza pracą “trzymam się” raczej z niewielką grupą osób, a na imprezach jestem raczej tym, który czerpię energię od innych. Na razie nie wpadłem na pomysł, jak mógłbym rozwinąć tę umiejętność, więc chętnie przyjmę Twoją radę.

32. Bezstronność (Consistency)

Osoby, które wyróżnia cecha Bezstronności, są wyczulone na potrzebę traktowania wszystkich jednakowo. Starają się traktować każdą osobę obiektywnie, ustalając jasne zasady i trzymając się ich.

Niestety nie umiem obecnie traktować wszystkich jednakowo, dlatego staram się unikać jak ognia pracy z osobami mi bliskimi czy znajomymi. Na razie nie mam pomysłu jak rozwijać tę umiejętność. Jeżeli masz jakiś sposób, z chęcią Cię wysłucham i jakoś wprowadzę w moje życie. Mam dobrą motywację, ponieważ jako Lider potrzebuję rozwinąć tę cechę. Nisko rozwinięta bezstronność z wysoką rozwinięta Bliskością stanowi pewien problem w pracy Lidera.

33. Optymista (Positivity)

Osoby, które wyróżnia cecha Optymisty, mają entuzjazm, który jest zaraźliwy. Są pełne nadziei i pozytywnych myśli oraz potrafią sprawić, że inni także zafascynują się tym, co mają zrobić.

Jaki jest minus braku posiadania rozwiniętego optymizmu? Zdarza mi się nie wierzyć, że to, co robię, jest ważne, oraz że faktycznie zostanie zrealizowane. W zespole i życiu potrzebuję kogoś, kto będzie mnie w tym utwierdzał. Przy braku odpowiednich osób mogą pojawić się spadki motywacji.

Jaki jest plus tego, że nie jestem optymistą? Jeżeli chcesz zidentyfikować ryzyka w projekcie, to jestem pierwszym do tego, kto powie, co może pójść nie tak i co się NAPEWNO wysypie. Czasami pozwala to zaistnieć ryzykom, a czasami w porę przygotować na ich wystąpienie lub po prostu wiedzieć, że one są możliwe.

34. Empatia (Empathy)

Osoby, które wyróżnia cecha Empatii, potrafią odbierać uczucia innych ludzi,wyobrażając sobie, że są na ich miejscu i w ich sytuacji.

Faktycznie ciężko jest mi wyobrażać sobie, jak się czułaby dana osoba w tej sytuacji. Aktualnie przeszkadza mi to głównie w życiu prywatnym, dlatego moim sposobem na to jest muzyka. W muzyce, aby coś zaśpiewać czy zagrać “ładnie” muszę się wczuć w emocje, więc rozwój tego talentu jest intensywny.

Podsumowanie moich komentarzy

Dla mnie przejście przez te wszystkie talenty i spisanie komentarzy stanowiło pewną terapię, gdzie mocniej zastanowiłem się nad tym, dlaczego jestem, jaki jestem. Jest to dość osobisty wpis, gdzie poznajesz mnie nieco bardziej i pokazuje on moje podejście do interpretacji i zastosowania talentów Gallupa. Każdy może mieć nieco inne podejście, dlatego polecam Ci wykonanie sobie podobnej analizy.

Jeżeli nie wykonywałeś jeszcze testu, to naprawdę szczerze polecam.

Dominik Juszczyk pokazuje w instrukcji jak zrobić test po polsku (język testu ma podobno znaczenie na wynik). Dlatego odsyłam Cię do niego na blog do wpisu: Jak zrobić test StrengthsFinder po polsku.
PS: Ten wpis nie jest wpisem afiliacyjnym i polecam blog Dominika, ponieważ facet robi dobrą robotę (tak, żeby rozwiać wątpliwości).

Podsumowanie

Zapewne zastanawiasz się co dalej z tymi talentami? Jak tę wiedzę można wykorzystać i czy w ogóle jest ona potrzebna.

Wynik tego testu sporo zmienił w moim podejściu do samego siebie oraz pracy w zespole. Teraz gdy jestem świadom swoich niedoskonałości, nieco lepiej rozumiem moje relacje z innymi i wiele z nich się poprawiło.

Przy czym największy wpływ wynik ten miał wpływ na moją pracę w zespole. Teraz rozumiem swoje ograniczenia i że nie wszystko dam radę zrobić sam. Skoro mam problemy ze zbieraniem informacji, to szukam w zespole kogoś, kto to uwielbia robić. Skoro mam problem z dyscypliną, to wiem, że potrzebuję kogoś, kto będzie mi w tym pomagał. Czasami taka osoba stoi nad mną z batem i przypominał o terminach lub dobrze zmotywuje. Skoro szukam ryzyk w projektach, to w zespole szukam optymisty, który wyrwie mnie z moich „krwawych ryzyk”. Podsumowując temat zespołu, wiem, że nie mogę mieć kolejnego Wojtka jako członka zespołu. Muszę mieć np. Patrycję, Aleksandra lub Annę. Ludzi, którzy uzupełnią moje słabe strony swoimi mocnymi.

Czy znajomość swoich talentów ma sens?

Moim zdaniem wykonanie testu zdecydowanie ma sens. Wynik pokazuje osobę badaną z różnych perspektyw i pozwala lepiej wykorzystać jej mocne strony oraz uzupełnić braki. Wynik jest zdecydowanie pomocny w kreowaniu dalszej ścieżki rozwoju osobistego i zawodowego. Są także firmy, które na podstawie wyniki tego testu budują zespoły. Jestem bardzo ciekaw, jak to wygląda w praktyce (jeśli jesteś w takim zespole podziel się wrażeniami w komentarzu na blogu)

Po wykonaniu tego testu planuje w 2024 roku wykonać test ponownie, aby zobaczyć, jakie powstały różnice w trakcie 3 lat od otrzymania wyniku. Pewnie zrobię go sobie ponownie na prezent urodzinowy.

Bibliografia

  1. Jusczyk, D. (2018). Z pasją o mocnych stronach. Nazwij, poznaj i wykorzystaj swoje talenty. Dominik Juszczyk Near-Perfect Performance.
  2. Juszczy, D. (2023, 05 17). dominikjuszczyk.pl. Pobrano z lokalizacji dominikjuszczyk.pl: https://dominikjuszczyk.pl/slownik-talentow/
  3. Juszczyk, D. (2023, Styczeń 12). Podcast: Z pasją o mocnych stronach. Pobrano z lokalizacji Podcast: Z pasją o mocnych stronach: https://dominikjuszczyk.pl/category/podcast/
  4. Rath, T. (2007). Strengthsfider 2.0 Discover Your CliftonStrengths. Gallup Press.

Aby pobrać materiały

Dołącz do Newslettera

Co tam znajdziesz?

– Instrukcje Enterprise Architect

– Szablony dokumentacji

– Zadania z Enterprise Architect

– Przykładowe repozytoria